Saltar al contenido

Prognoza walutowa na 2023 rok Euro po 5 zł?

– Zagrożeniem może być ponowny wzrost cen surowców energetycznych w rozpoczętym właśnie sezonie grzewczym. Mógłby on popchnąć strefę euro w głęboką recesję, która znów kierowałaby inwestorów ku poturbowanemu ostatnią przeceną dolarowi, ale również ciążyłaby dynamice PKB Polski i złotemu – twierdzi Sawicki. Długofalowy czarny scenariusz dla złotego mógłby zakładać, że inflacja w Polsce nie będzie wygasać w przeciwieństwie nie tylko do głównych gospodarek, ale także innych rynków wschodzących. Stąd już tylko krok do pogorszenia fundamentów i destabilizacji makroekonomicznej, skutkujących także negatywnymi tendencjami w bilansie płatniczym czy pogorszeniem kondycji finansów publicznych. Nie jest to jednak scenariusz bazowy zespołu analityków Cinkciarza.

W czerwcowym wystąpieniu pojawiło się jednak coraz więcej sygnałów dot. ・ Awersja do ryzyka przyspieszyła aprecjację dolara. To był jednak scenariusz kierunkowo spójny z tym co do tej pory prezentowaliśmy. Kolejnym czynnikiem działającym na korzyść dolara jest mniejsza ekspozycja USA na negatywne skutki wojny (głównie związane z sankcjami).

  • Kurs franka względem historycznych rekordów szybko spadł natomiast o przeszło 40 groszy, do poziomu około 4,75 zł.
  • Wraz z poprawą kondycji gospodarek, zakończeniem cyklu podwyżek przez Fed i opanowaniem inflacji dolar może jednak osuwać się w dół.
  • Na początku listopada pisaliśmy o możliwym umocnieniu się polskiego złotego w ciągu najbliższych kilku miesięcy, po tym jak nastąpiło znaczne osłabienie amerykańskiego dolara.
  • Spodziewamy się bowiem, że dopiero za kilka kwartałów frank stanie się tańszy od euro.

Co więcej, wcześniej wydawano równowartość kilkuset miliardów CHF na interwencje walutowe mające hamować umocnienie szwajcarskiej waluty. Ten zwrot o 180 stopni połączony z głębokim https://forexgenerator.net/ spowolnieniem światowej gospodarki powinien przełożyć się na utrzymanie siły franka. Spodziewamy się bowiem, że dopiero za kilka kwartałów frank stanie się tańszy od euro.

Ten zwrot o 180 stopni połączony z głębokim spowolnieniem światowej gospodarki – zdaniem Sawickiego – powinien przełożyć się na utrzymanie siły franka. W najbliższych miesiącach atutem dolara znów może stawać się polityka Rezerwy Federalnej (amerykański bank centralny). Dlatego – zdaniem Sawickiego – na koniec I kwartału 2023 r. Dolar powinien kosztować nieco wyżej niż obecnie – ok. 4,50 zł. Kursy dolara i euro szturmowały granicę 5 zł.

Co dalej z rynkiem walut po tym jak dolar, euro i frank szwajcarski zaliczyły pokaźne spadki względem PLN

Na Litwie, Łotwie oraz w Estonii, zastępując dotychczasowe środki płatności tych krajów. Wartościowo urósł w tym okresie 8,2 proc., co jest efektem wzrostu cen, ale mimo to w grudniu sprzedaż i tak spadła 2,5 proc. Po tym, jak w kończącym się roku amerykański dolar był najsilniejszy od ponad 20 lat, w kolejnym roku finansiści radzą postawić na te waluty, które były ostatnio najbardziej przeceniane.

prognoza euro 2022

Determinacja RPP do sprowadzenia inflacji do celu oraz uruchomienia kanału kursowego powinna stabilizować notowania (co już w dużej mierze się wydarzyło). W obecnej sytuacji zobowiązanie do zrobienia wszystkiego co potrzebne jest ważne i RPP będzie je podkreślać jako element komunikacji. Nie oznacza to oczywiście, że stopy muszą znaleźć się ostatecznie tam, gdzie wyznaczy je sobie «rynek».

Widzimy systematyczny trend umacniania się złotego wobec wszystkich wyszczególnionych w tabeli walut. Należy zwrócić jednak uwagę, że zdecydowanie najsłabszy jest w przypadku pary EUR/PLN. Cinkciarz zakłada, że rynki mogą być w 2023 roku bardziej chimeryczne oraz pozbawione silnych trendów typowych dla kończącego się roku. W przypadku pary EUR/PLN oczekiwania obu zespołów analitycznych są podobne. – Spodziewamy się, że w pierwszej części przyszłego roku EUR/PLN będzie w okolicy 4,60, czyli na pułapach zbliżonych do najniższych poziomów notowanych po napaści na Ukrainę.

Kurs euro 16 stycznia w okolicach 4,7

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Dalej rosnący EURUSD (z szansami na złamanie grudniowego szczytu przy 1,0735) ściąga w dół USDPLN, który w takiej sytuacji może złamać wsparcie przy 4,36. Globalna sytuacja wokół dolara to obecnie… Dzisiaj opublikowane zostały dane dotyczące PKB z drugiej największej gospodarki na świecie, czyli Chin. W stosunku do tego kraju pojawiło się wiele obaw, że nie będzie już w stanie tak zaskakiwać jak…

Spodziewają się oni, że euro, które dziś kosztuje mniej niż 4,70 zł, w pierwszym półroczu 2023 roku podrożeje do ponad 4,80 zł. USD/PLN powinien kosztować nieco wyżej niż obecnie, ok. 4,50 zł. Wraz z poprawą kondycji gospodarek, Handel Bojko, Wykorzystując Najlepsze Automaty Produkty zakończeniem cyklu podwyżek przez Fed i opanowaniem inflacji dolar może jednak osuwać się w dół. W optymistycznym scenariuszu za kilkanaście miesięcy będzie wart mniej niż 4 zł – ocenia analityk Cinkciarz.pl.

Sądny rok dla złotego

W ostatnim czasie większość banków centralnych obniżyła prognozy wzrostu PKB w 2023 roku na bazie dokonanego już zacieśnienia polityki pieniężnej. Tym niemniej, sytuacja widziana oczami wskaźników koniunktury jest (dużo) gorsza niż faktyczne wyniki gospodarek – zauważa mBank. „Uważamy, że po gwałtownej aprecjacji z ostatnich tygodni złoty w parze z dolarem amerykańskim jest stosunkowo silny. Zakładamy, że para USD/PLN ma spory potencjał do spadków, dalszego umocnienia złotego w parze z dolarem amerykańskim spodziewamy się jednak w kolejnym roku” – wskazuje analityk Ebury. „Pesymistyczne oczekiwania części obserwatorów w kontekście sytuacji energetycznej w Europie nie sprawdziły się, a Europejski Bank Centralny agresywnie podnosi stopy procentowe pomimo widma recesji.

prognoza euro 2022

Opublikowane wczoraj dane o grudniowej inflacji CPI w USA pokazały jej wyhamowanie do 6,5 proc. R/r w ujęciu bazowym – to dokładnie tak, jak spodziewali się tego ekonomiści. Po ubiegłorocznej mocnej przecenie wydawało się, że nad japońskim jenem ponownie zaświeci słońce.

Aktualny kurs euro EUR/PLN

Więc przełożenie się decyzji banku centralnego na walutę w tym cyklu gospodarczym jest wyjątkowo niskie. Spodziewamy się, że kurs EUR/PLN w połowie roku będzie wynosił 4,5, a na koniec roku 4,45. Jeżeli chodzi o pozycje złotego do dolara – to widzimy w połowie roku 4,18 – a na koniec roku 4,05. Zatem w trakcie roku dolar będzie bardzo mocny. To odzwierciedlenie szybkich podwyżek stóp procentowych w Stanach – wcześniejszych niż w Europie.

Złotemu szkodziły też niekorzystne terms of trade (mocny wzrost cen importowanych surowców energetycznych) pogłębiający deficyt na rachunku obrotów bieżących. Także na kluczowej z punktu widzenia złotego parze walutowej EUR/PLN po 2008 roku obserwujemy trend wzrostowy świadczący o osłabieniu złotego względem euro. Wspólnotową walutę kosztującą mniej niż 4 zł po pożegnaliśmy latem 2011 roku. ・ Najnowsze projekcje NBP podsumowaliśmy w poniższym tekście. Uważamy, że nadmiernie eksponują one wysoką inflację (to fragment jastrzębiej polityki komunikacyjnej banku). Pamiętajmy też, że projekcja to nie prognoza.

Wzrost wynagrodzeń coraz wyraźniej nie dotrzymuje kroku dynamice inflacji. Zawężanie się dochodu do dyspozycji to zła wróżba dla kondycji budżetów domowych i w konsekwencji ich wydatków konsumpcyjnych. Innymi słowy hamowanie z minionych tygodniu to dopiero https://investdoors.info/ przedsmak gospodarczych tarapatów. Dynamika PKB w ujęciu rok do roku będzie przybierać wartości ujemne. Konsumpcja w najlepszym wypadku znajdzie się w stagnacji. Dopiero druga połowa roku przynieść powinna stopniową i umiarkowaną poprawę koniunktury.

Nasze prognozy przygotowaliśmy przy założeniu dużo wyższych stóp procentowych (projekcja miała «punkt odcięcia» na 2,75%). Spekulacje, że Fed będzie zmuszony zejść ze skrajnie jastrzębiego kursu, osłabiły dolara, a wsparły zwłaszcza waluty europejskie. Na odtrąbienie końca niekorzystnej dla większości gospodarek siły dolara wciąż jest jednak za wcześnie. Jak dodaje analityk UBS, znaczne pogłębienie wyprzedaży złotego groziłoby w razie poważniejszej recesji w Europie lub zaostrzenia sytuacji wojennej, w tym zwłaszcza bezpośredniego zaangażowania wojsk NATO.

・ Fed jest zdeterminowany i w krótkim okresie ryzyko dla tempa podwyżek jest naszym zdaniem wykrzywione w kierunku mocniejszego zacieśnienia. Najnowszy Raport o inflacji NBP został opracowany już po agresji Rosji na Ukrainę. Uwzględnia więc on jej wpływ na krajowe szacunki PKB i inflacji (choć wpływ ten pozostaje mocno niepewny). NBP szacuje, że w tym roku inflacja wyniesie średnio 10,8%, by w kolejnych latach… Większość państw obecnych w strefie euro posiada własne monety, jednak ich wartość na świecie jest niezmienna. Oznacza to, że niezależnie od kraju, z którego pochodzą zawsze podlegają one uznaniu w pozostałych państwach należących do Unii Europejskiej.

Rate this post